Relacje z pierwszej ręki na temat BRCA i naszej seksualności

Relacje z pierwszej ręki na temat BRCA i naszej seksualności

Sutki, cycki, brodawki i blizny - wszystko pod kontrolą! W tym miesiącu świadomości raka piersi rozmawialiśmy ze społecznościami BRCA o naszych doświadczeniach związanych z piersiami i seksualnością. Od cenzury na Instagramie, podczas gdy my wszyscy staramy się podnieść świadomość, po niechęć do mówienia o własnej przyjemności seksualnej podczas konsultacji; jest wiele do odkrycia. Co to jest BRCA? BRCA to skrót od angielskiego terminu BReast Cancer gene. Każdy człowiek ma w swoim organizmie zarówno gen BRCA 1, jak i BRCA 2, i są one dobre; działają jako supresory nowotworów, pomagając zapobiegać rozwojowi niektórych nowotworów w takich miejscach, jak piersi, jajniki i prostata. Kiedy więc mówimy o społeczności BRCA, mamy na myśli tych z nas, którzy mają mutację BRCA. Posiadanie zmutowanego genu oznacza, że nie działa on tak skutecznie, a w rezultacie jesteśmy bardziej narażeni na rozwój tych nowotworów. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą być nosicielami mutacji genetycznej BRCA i można ją odziedziczyć po matce lub ojcu - jeśli więc jedno z rodziców ją posiada, istnieje 50% szans, że zostanie ona przekazana dalej.

Ponieważ mutacja BRCA występuje rodzinnie, większość osób poddaje się badaniu na obecność tej mutacji po stwierdzeniu w ich rodzinach silnego występowania nowotworów (jajnika, piersi i prostaty). Pozytywny wynik testu na obecność mutacji BRCA nie jest diagnozą raka. Możemy żyć z mutacją genetyczną i nigdy nie zachorować na raka, ale szanse na to są dość wysokie. Po uzyskaniu informacji o mutacji mamy do dyspozycji wiele opcji, takich jak: poznanie swoich piersi w celu zwiększenia ich wczesnego wykrywania, regularne kontrole piersi za pomocą rezonansu magnetycznego i mammografii, określone leczenie farmakologiczne zwane chemoprewencją lub poddanie się profilaktycznej mastektomii. Profilaktyczna podwójna mastektomia to zabieg polegający na usunięciu obu piersi w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka piersi nawet o 90%. Te możliwości profilaktyki i dyskusji rodzą wiele pytań i przemyśleń. Po odkryciu, że mamy mutację BRCA, rozpoczynamy podróż, w której każdy z nas podąża różnymi ścieżkami i w różnym tempie (tak jak w przypadku większości rzeczy w życiu!). Podczas badania naszych opcji i dróg, jest wiele do omówienia z profesjonalistami, bliskimi i, być może przede wszystkim, z samym sobą.

Z pomocą The BRCA Project i BRCA Chatter otworzyliśmy się na rozmowę z setkami właścicielek sromu, które mają mutację genu raka piersi - i oto, co z niej wynikło. Potraktujcie to jako forum BRCA na temat seksu, seksualności i przyjemności seksualnej. BRCA, Piersi i Seksualność "Wiem tylko, że miejsca, w których rozmawiałam o BRCA i seksualności (np. szpitale) nie sprawiają, że czuję się bardzo otwarta, a zazwyczaj są to miejsca po bardzo intensywnym dniu spotkań z chirurgami itp. Po operacji nie miałam żadnej okazji, by porozmawiać z innymi o seksie po mastektomii i byłoby wspaniale po prostu porozmawiać". 100% osób, które wzięły udział w naszej dyskusji, uważa, że podczas rozmów na temat BRCA z lekarzami i ekspertami, kiedy badamy możliwości zapobiegania ciąży, nie porusza się w wystarczającym stopniu kwestii naszego związku między piersiami a seksualnością. Jedna z uczestniczek podkreśliła, że często nacisk kładziony jest na podejście bardzo "kliniczne", praktyczne, które z perspektywy może dotyczyć zapobiegania rakowi, ale jest czymś znacznie więcej. Zaniedbywanie tego, w jaki sposób właściciele sromu łączą rozmowy na temat BRCA ze swoimi piersiami (to jest w akronimie, ludzie!), jest kolejnym przykładem tego, jak wiele tabu wciąż wymaga przełamania. Z docierania do społeczności BRCA wynikają dwie reakcje, kiedy rozważamy BRCA i piersi; nasze postrzeganie piersi zmienia się, kiedy zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy narażone na większe ryzyko, że mogą one wpłynąć na nasze zdrowie. Zmienia się nasze postrzeganie własnego ciała i kobiecości, jeśli zdecydujemy się na operację zapobiegawczą. Piersi i ciało nie są omawiane w kontekście pewności siebie i seksualności". LM BRCA a dobre samopoczucie seksualne 'Chciałabym wiedzieć, jak mastektomia wpływa na dobre samopoczucie seksualne. Ale z całą pewnością nie chciałabym rozmawiać o tym z chirurgiem... Myślę, że to musi być bardziej oparte na społeczności!!!". 

Podczas konsultacji brane jest pod uwagę nasze samopoczucie psychiczne, fizyczne i emocjonalne - jak również nasze relacje z partnerami - jednak niewiele mówi się o naszym samopoczuciu seksualnym. Wszyscy wiemy, że nasze samopoczucie seksualne w znacznym stopniu przyczynia się do naszego ogólnego dobrego samopoczucia i przynosi ogromne korzyści - jest także powiązane z każdym z pozostałych aspektów dobrego samopoczucia. Dobre samopoczucie seksualne obejmuje wiele zagadnień, więc naturalnie w naszej rozmowie pojawiło się wiele tematów. Mamy nadzieję, że podkreślając te tematy i pytania, które chciałybyśmy zadać na głos jako nosicielki BRCA, zachęcimy do częstszych rozmów w społecznościach i pokażemy, że nie jesteśmy osamotnione w chęci zadawania takich pytań lub rozważaniach na ten temat. Czasami odpowiedzi na te pytania nie może udzielić jeden ekspert, ale społeczność - każde doświadczenie jest wyjątkowe, a nasze ciała i umysły reagują w różny sposób, więc dzięki otwartym rozmowom możemy dzielić się doświadczeniami i porównywać je - wskazywać podobieństwa, uczyć się, że niektóre rzeczy są zupełnie normalne i oduczać się negatywnych uprzedzeń, które mamy w stosunku do samych siebie. Kobiece ciało i kobiecość "Zawsze mówi się nam, że mamy kochać nasze ciała, ale czasami nie jest to po prostu możliwe. Nadal boję się utraty sutków, zarówno jeśli chodzi o ich wygląd, jak i wrażliwość. Staram się też pogodzić z faktem, że być może nigdy nie będę karmić piersią, tak jak wiele kobiet nie może, ale czasami chciałabym, żebyśmy nie musiały podejmować tak wielu decyzji, które są tak bardzo związane ze stereotypową "kobiecością" lub "kobiecością"". RD Jeśli chodzi o kobiece ciało, piersi są często uważane za czynnik decydujący. Jest wiele powodów, dla których tak się dzieje. Seksualizacja cycków w popkulturze, gdy dorastamy, wpływa na nasze poglądy na temat atrakcyjności i standardów piękna.

Heteronormatywne oczekiwania dotyczące tego, jak właścicielki sromu postrzegają swoje ciało przez pryzmat męskiego spojrzenia i pewność siebie, lub jej brak, jaką to wzbudza. Cenzura sutków na platformach mediów społecznościowych powtarza to zjawisko i wpływa na to, jak postrzegamy sutki - jako coś, co należy ukrywać i cenić. Bardziej biologiczne funkcje, których uczymy się w szkole, a następnie przypominamy sobie o nich podczas naszej ewentualnej podróży w kierunku macierzyństwa - karmienie piersią. Często myślę o tym, jak kiedyś ceniłam swoje piersi, bo dzięki nim czułam się tak kobieco - teraz czasami denerwuję się podczas seksu, kiedy patrzę w dół i myślę 'czy będzie tak samo, kiedy je usunę/ zrekonstruuję? Susie "Jednym z moich największych lęków jest to, jak moja mastektomia i rekonstrukcja mogą wpłynąć na moją relację z ciałem i życie seksualne. Mam wrażenie, że jestem próżna, martwiąc się tak bardzo o aspekty estetyczne i że powinnam być wdzięczna niezależnie od wyniku. Ale pewność siebie jest dla mnie naprawdę ważna, podobnie jak moje życie seksualne. Ale widok tak wielu inspirujących kobiet, które są po operacji, pokazujących publicznie swoje nowe cycki jest zdecydowanie zachęcający!". B Zmiany w odczuwaniu "Czułam się dość osamotniona ze strachem przed utratą czucia. Krótko przed operacją stałam pod prysznicem, pozwalałam wodzie spływać po moich piersiach i zastanawiałam się, czy jeszcze kiedykolwiek poczuję coś takiego. Nie mogłam znieść dotyku mojego męża na moich piersiach. Teraz po mastektomii nadal nie mogę uznać moich piersi za część mojego ciała, która należy do seksualności. Podczas seksu raczej mi przeszkadzają i nie wiem, jak je "zintegrować". Shit.happens_brca.too Piersi wpływają również na to, jak doświadczamy przyjemności seksualnej - naszej własnej przyjemności seksualnej - nie partnera. Nie tylko są one częścią kobiecej tożsamości, którą popkultura często tak mocno neguje, ale są również częścią naszej przyjemności-anatomii. Nasza przyjemność seksualna wynika z czegoś więcej niż tylko z naszych genitaliów, a sutki są strefą erogenną, która wywołuje podniecenie i uwalnia oksytocynę; nic więc dziwnego, że martwimy się o utratę doznań. Jednak utrata czucia i przyjemności seksualnej z tej szczególnej strefy nie jest równoznaczna z utratą libido.

Czucie w piersiach może odgrywać dużą rolę w naszej przyjemności seksualnej, ale nie jesteśmy nauczone wystarczająco dużo o tym, skąd pochodzi cała nasza przyjemność seksualna jako kobiet - a to może być klucz! Dowiedzenie się więcej o naszym potencjale przyjemności, różnych sposobach odczuwania zmysłowości i reakcjach fizjologicznych, które zachodzą w naszym ciele, może zapewnić nowy sposób na badanie seksualności. Utrata czucia w sutkach była pomijana podczas moich wizyt. Uznano ją za mało istotną, nie pytając mnie o zdanie. Moje piersi są zmysłową częścią mojego ciała, a ja, mając wrażliwe sutki i odczuwając przyjemność, zmagałam się ze zrozumieniem tej utraty na własną rękę. Trochę więcej myśli i rozmów na ten temat pomogłoby mi lepiej zrozumieć i przygotować się. Zamiast po prostu zakładać, że niekarmienie piersią moich przyszłych dzieci jest jedyną negatywną rzeczą". Louisa "Dziwne jest to, że nie odczuwam żadnych uczuć seksualnych w stosunku do nich, podczas gdy wcześniej odczuwałam". Laura 'Chcę się dowiedzieć o utracie czucia w piersiach po mastektomii i o tym, jak to wpłynie na przyjemność podczas seksu'.  'Wiele grup, które widzę na Instagramie, skupia się na dzieciach i rodzinie. Jak omawiają tę kwestię z osobami samotnymi/ LGBT/ osobami, które nie chcą mieć rodziny? Mamy XXI wiek! Chciałabym, żeby ludzie przestali mnie pytać, czy mam partnera. Zapytajcie mnie, jak będę się czuła w sobie i w swoim ciele". LM 'Moje piersi są ważną częścią mojej tożsamości i mojego związku z samą sobą, w tym pewności siebie'.

Anonimowy 'Uważam, że to dość stresujące, że wszystkie porady medyczne dotyczą podejmowania decyzji po założeniu rodziny. Zarówno w przypadku usuwania piersi (po karmieniu piersią), jak i operacji jajników (po posiadaniu dzieci). A co, jeśli jesteś samotna? Czy powinnaś czekać z decyzją do czasu założenia rodziny? To może wywołać straszną presję - sprawić, że poczujesz się tak, jakbyś nie miała kontroli nad własnym ciałem, bo czekasz na zmianę okoliczności zewnętrznych, aby móc podjąć decyzję". Amitsa Partnerzy i związki z kochankami 'Moja diagnoza BRCA wpłynęła na moje życie seksualne bardziej niż przypuszczałam. Całkowicie zmieniła mój stosunek do moich cycków, a ja stałam się naprawdę dziwna, gdy mój partner ich dotykał. On z kolei stał się naprawdę niezręczny w kwestii tego, co jest dozwolone, a co nie. Najgorsze było to, że nigdy o tym nie rozmawialiśmy. Ostatecznie rozstaliśmy się 4 miesiące po mojej mastektomii. Bardzo skupialiśmy się na tym, jak wyglądałam po operacji. To był dla mnie ogromny szok, ponieważ byłam naprawdę zadowolona z wyniku, a nie miałam pojęcia, że on nie był. Myślę, że w ostatecznym rozrachunku potrzebne jest większe wsparcie, aby można było przeprowadzić te niewygodne rozmowy". Christen z BRCA Chatter 'Moim jedynym wahaniem związanym z przejściem z profilaktyczną mastektomią jest to, że nie będą już atrakcyjne dla mojego męża.'

'Czuję, że musiałam na nowo nauczyć się wszystkiego o moim ciele. Nie sądzę, że zdawałam sobie sprawę z tego, jak bardzo moje piersi wpływają na seks. Nie sądzę, że kiedykolwiek myślałam, że aż tak bardzo. Ale teraz (po mastektomii) naprawdę czuję, że moje implanty sprawiają, że czuję dystans między mną a moim partnerem... dosłownie. On myśli, że jest blisko mojego ciała, bo nasze klatki piersiowe się dotykają, ale ja czuję, że jestem daleko, bo nie mam żadnego czucia. Inną rzeczą, która była interesująca i trudna do negocjacji jest to, że on faktycznie znajduje moje nowe cycki naprawdę sexy. To jest oczywiście genialne, ale dla mnie dziwne, bo nie mam żadnego czucia... co nie czyni tego bardzo seksownym doświadczeniem dla mnie i przypomina mi o wszystkim, przez co przeszłam. Staram się znaleźć sposób, aby zakomunikować, że kiedy on dotyka teraz moich cycków, to tak jakby jego ręka znikała dla mnie, co jest dziwne... ale dla niego wyglądają one seksownie (dzięki chirurgom!), więc jest to dla nas obojga trochę pieprzenie w głowę. E 'Czuję się bardziej seksowna z moimi nowymi małymi cyckami. Ale na początku nie byłam pewna, czy tak będzie. Kiedy po raz pierwszy uprawiałam seks z moim chłopakiem po mojej profilaktycznej mastektomii, nie byłam pewna, czy zdjąć mój pooperacyjny biustonosz podtrzymujący. Czy miałby on negatywny wpływ na moje piersi? Czy mój chłopak mógłby uznać moje blizny, porty i implanty za seksowne? Z wahaniem spytałam go, czy powinnam go zdjąć. Dlaczego nie?" - zapytał. 'Ty zawsze to robisz!' W tamtym czasie mój chłopak nie zdawał sobie sprawy, jak potężny był ten mały akt akceptacji. Ale miał on ogromny wpływ na to, jak czułam się w moim nowym ciele. Więc tak, stanik został zdjęty, a ja czuję się bardziej seksowna niż kiedykolwiek".Sklep erotyczny - produkty na potencję

Co znajdziesz na sklepie erotycznym to Twoje, oczywiście za odpowiednią cenę. Produkty z naszego sklepu erotycznego niosą za sobą moc dla Twojej potencji i jakości seksu.