Jak stres i lęk wpływają na twoje życie seksualne

Stres i lęk mają wpływ!

Jeśli w tej chwili czujesz się zestresowany i niespokojny, to nie bój się: nie jesteś w 100% sam. Pandemia koronawirusa i wszystkie towarzyszące jej obawy są ogromnym źródłem stresu i niepokoju dla wszystkich - i mogą mieć również ogromny wpływ na Twoje życie seksualne. Może się okazać, że chcesz uprawiać seks o wiele częściej, kiedy jesteś zestresowany, lub może to być ostatnia rzecz, jaka przychodzi ci do głowy. Tak czy inaczej, jest to całkowicie w porządku, ale poprosiliśmy kilku ekspertów o wyjaśnienie związku pomiędzy stresem a pożądaniem seksualnym.

Dlaczego stres i niepokój mogą sprawić, że będziesz chciała uprawiać mniej seksu?
Najczęściej ludzie zgłaszają, że ich popęd seksualny został stłumiony, gdy są zestresowani i zaniepokojeni, mówi psychoterapeutka seksualna i relacyjna Kate Moyle. Dzieje się tak dlatego, że stres i niepokój powodują zwiększony poziom kortyzolu i adrenaliny (głównego hormonu stresu w twoim organizmie), które tłumią hormony płciowe wpływające na uczucie pożądania. Kiedy to się dzieje, twoje ciało znajduje się w trybie "walka lub ucieczka", mówi lekarz rodzinny Clare Morrison, doradca medyczny MedExpress, a to sprawia, że twoje ciało wyłącza inne, nieistotne funkcje, w tym seks.

Ale nie chodzi tylko o hormony w grze. Poczucie stresu i niepokoju może sprawić, że poczujesz się bardziej rozproszona i ogólnie zajęta, dodaje Kate, co może sprawić, że trudniej będzie uzyskać odpowiedni nastrój i przestrzeń na seks. Jak wyjaśnia Annabelle Knight, ekspertka Lovehoney od seksu i związków, "Uprawiać seks, kiedy czujesz niepokój, to w zasadzie jak prosić swój umysł o wielozadaniowość", a to nie jest łatwe do zrobienia dla twojego mózgu.

Inne czynniki powodowane przez stres i niepokój, takie jak niska samoocena, mniejsza motywacja, mniejsza pewność siebie, obniżony poziom energii oraz mniejsze zainteresowanie socjalizacją i intymnością, mogą również zmniejszyć zainteresowanie seksem - mówi dr Clare Morrison. A jeśli bierzesz leki przeciwdepresyjne na depresję lub lęk, niektóre efekty uboczne to zmniejszone libido i zdolność do orgazmu - dodaje dr Clare Morrison.

Myśl pozytywnie - wygraj ze stresem

Myśl pozytywnie - wygraj ze stresem

Na górze wszystko, czuć jak twój seks życie został dotknięty przez niepokój znaczy że twój seks życie może zostać dodatkowym źródłem stresu sam, dodaje Kate, który tworzy cykl stresu.

"MYŚLAŁEM, ŻE BĘDĘ TĘSKNIŁ ZA SEKSEM, ALE NIE MIAŁEM".
Wiele osób czuje się teraz dużo mniej seksownie niż zwykle, w tym 24-letnia Chloe*, która jest samotna. "Kiedy po raz pierwszy poszliśmy do więzienia, myślałam, że naprawdę będę tęsknić za seksem, ale tak nie było".

"Dla mnie było wiele zmartwień, czy to bezpieczeństwo pracy, jak mam zamiar zarobić wystarczająco dużo pieniędzy, czy tylko ogólny niepokój o zgubę i ponure wieści. A kiedy nie jestem w dobrym nastroju, w ogóle nie czuję się sexy. Nie chodzi tylko o seks - ja też nie czuję się w nastroju do masturbacji. Czuję się zbyt zmęczona, ledwo co mam energię."

"Nie mogę się doczekać, aż wyjdę i znów będę spać, gdy wszystko wróci do normy", kontynuuje. "Blokada sprawiła, że żałuję, że nie zrobiłam tego tak bardzo wcześniej. Ale obecnie czuję, że jak wszystko inne, ta część mojego życia również została wstrzymana."

Dlaczego stres i niepokój mogą sprawić, że będziesz chciała uprawiać więcej seksu?
Wychodzi na to, że każdy z nas jest inny, więc wszyscy będziemy reagować na stres i lęk na różne sposoby.

Ważne jest, aby pamiętać, że oprócz stresu, który czasem zmniejsza libido, wiele osób używa seksu i masturbacji jako stymulatora stresu - mówi Annabelle. Dzieje się tak dlatego, że seks i masturbacja uwalniają endorfiny i oksytocynę, które mogą poprawić twój nastrój, a nawet samo myślenie o seksie może spowodować, że twój mózg uwolni dopaminę, co daje ci uczucie przyjemności - dodaje Annabelle.

Ponadto seks, masturbacja, oglądanie pornosów lub słuchanie audio-erotyki może rozpraszać uwagę lub być ucieczką od uczucia stresu i niepokoju, wyjaśnia Kate.

Może to prowadzić do tego, że niektórzy ludzie będą używać seksu jako strategii radzenia sobie z niskim nastrojem, lękiem i drażliwością, mówi dr Morrison. Jednakże, jeśli używasz seksu kompulsywnie jako sposobu radzenia sobie z nim, może to być oznaką uzależnienia od seksu.

Czuć się bardziej napalonym podczas blokady to znane uczucie dla 21-letniej Lexi*, która od kilku tygodni izoluje się sama. "Mieszkam sama w swoim mieszkaniu, więc dużo przeszukiwałam, żeby sobie z tym poradzić."

"Myślę, że wiele z tego sprowadza się do tego, że nie mam nic innego do roboty. I istnieje element pragnienia tego, czego nie możesz mieć (jeśli rząd mówi mi, że nie mogę mieć zwrotu pieniędzy, to po prostu sprawia, że chcę mieć jeszcze jeden). Poza tym czuję, że mężczyźni, z którymi rozmawiam, są teraz również bardziej napaleni, więc miło jest odbierać tę energię od kogoś innego", kontynuuje.

Jak sobie radzić ze stresem

Jak sobie radzić ze stresem

1. Zdejmij z siebie presję
"Celem seksu powinna być zawsze przyjemność", mówi Kate, a jeśli okaże się, że przestało chodzić o przyjemność, to cofnij się o krok i pomyśl, co nie działa i czego jeszcze możesz spróbować. Pamiętaj, że przeżywanie pandemii zmieniło wszystkie aspekty naszego życia, więc jest w porządku, jeśli twoje życie seksualne też trochę się zmieniło.

2. Komunikuj się ze swoim partnerem
Jeśli jesteś w zamknięciu z partnerem i czujesz się zestresowany, pierwszym krokiem jest dać znać swojemu partnerowi. A jeśli jest coś, co mogą zrobić, abyś poczuł się mniej zestresowany, jak wykonywanie większej ilości obowiązków w domu, teraz jest czas, aby dać im znać, mówi Annabelle.

A jeśli jesteś samotna lub mieszkasz sama, zadzwonienie do znajomych może ci pomóc pozbyć się uczuć, dodaje Annabelle.

3. Rozkład czasu dla przyjemności
Ważne jest, aby poświęcić czas na seks, masturbację, albo po prostu czuć się sexy. To może być po prostu długa kąpiel lub prysznic, mówi Kate, lub słuchanie podcastu pozytywnego dla seksu lub trochę audio-erotyki, aby pomóc Ci poczuć się pobudzonym.

Jeśli jesteś z partnerem, spróbuj dłuższej gry wstępnej, masażu intymnego lub po prostu pocałuj i przytul się, sugeruje Annabelle, i uważaj, aby się nie spieszyć. To samo odnosi się do masturbacji: poświęć trochę czasu na poznanie własnego ciała i załóż seksowną bieliznę lub użyj olejków do masażu, jeśli pomoże Ci to w uzyskaniu nastroju.

4. Zostaw swój telefon w spokoju
Używanie telefonu lub laptopa przed pójściem spać jest generalnie odradzane, ale to jest jeszcze ważniejsze, gdy dodać płeć do równania. "Sprawdzanie roboczych e-maili przed snem może zwiększyć stres tylko wtedy, gdy go nie potrzebujesz", mówi Annabelle. Więc najłatwiejsza rzecz do zrobienia? Zostaw swój telefon w spokoju!

5. Więcej snu
Sen jest korzystny dla prawie wszystkich aspektów naszego dobrego samopoczucia, a seks nie jest wyjątkiem. "Zdrowi ludzie, którzy mają dobre wzorce snu, będą bardziej otwarci na bycie seksualnym", mówi Annabelle, a sen może również pomóc w ograniczeniu stresu.

 sex shop - produkty na potencję

Znajdź swoje produkty na naszym sex shopie i ciesz się nową jakością seksu. Potencja to jedna z rzeczy o jakie możesz zadbać kupując produkty erotyczne z naszego sex shopu.