Jak powinna wyglądać edukacja seksualna

 

Czasami seks nie jest najłatwiejszą rzeczą do rozmowy, zwłaszcza gdy jest się młodym. W miarę jak dorastamy, nauczyciele, rodziny i mentorzy są źródłem doświadczenia i wiedzy, z których czerpiemy informacje w drodze do dorosłości. Ale jedną z rzeczy, które sprawiłyby, że seks byłby lepszy, jest zrozumienie koncepcji i zrozumienie seksualności. 

Przecież ilu dorosłych zostało dziś odpowiednio wykształconych na temat społecznych, emocjonalnych i psychologicznych składników wejścia w dorosłość seksualną? Ilu z nas zostało formalnie nauczonych kompleksowej seksualności? Niezależnie od tego, czy macie, czy nie, nasza seksualność jest kluczową częścią naszego rozwoju, a dostęp do tej edukacji powinien być powszechny i dostępny.

SEKS-ED, KTÓRY PAMIĘTAM...

Kiedy myślisz o seksie klasycznym w gimnazjum lub liceum, co pamiętasz? Dla mnie, jest jeden dzień w klasie, który od razu przychodzi mi do głowy. Mój nauczyciel nauk ścisłych wrzucił na taśmę VHS z napisem "Cud narodzin". Chichotałem niekontrolowanie razem z resztą mojej siódmej klasy i oglądałem cały cholerny "cud" przez palce. W tym czasie, to był totalnie koszmarny materiał. Dopiero po latach zdałem sobie sprawę, że ten pokaz wideo był mniej o edukacji, a bardziej o strachu. Była to taktyka, która miała mnie odstraszyć od seksu, a nie edukować o jego posiadaniu. 

Prowadząc do tego rytuału przejścia przez gimnazjum, otrzymaliśmy krótkie biologiczne wyjaśnienie fizycznego aktu płci i jego celu, ponieważ odnosi się on do prokreacji gatunków. Miałam to szczęście, że dostałam też trochę informacji na temat antykoncepcji i STI. To wszystko było zdecydowanie ważne, ale o seksie można się dowiedzieć o wiele więcej niż tylko o anatomii i fizjologii. To, czego potrzebujemy, to odpowiednia do wieku, kompleksowa edukacja seksualna. Ale co to dokładnie jest? 

CZYM JEST EDUKACJA SEKSUALNA?

CZYM JEST EDUKACJA SEKSUALNA?

Studia nad seksualnością to ciągle rozwijający się proces. Im więcej uczymy się o sobie jako o gatunku, tym bardziej musimy uczyć naszą młodzież. Tak więc nie ma jednej poprawnej i kompletnej definicji Kompleksowej Edukacji seksualnej. 

Chodzi o to, aby rozszerzyć nauczanie poza tematy ograniczające abstynencję i anatomię. Chodzi o to, aby wzmocnić pozycję i zachęcić młodych i/lub niedoświadczonych seksualnie ludzi do poznawania tych elementów seksu, które tradycyjnie są określane jako "tabu" lub w niektórych przypadkach jako niereligijne. To nauczanie, że zamiast czegoś, co się Tobie przydarza, seks będzie czymś, co sam ustalisz. Tak, to jest seks. Ale jest to również zdrowie seksualne, tożsamość seksualna, dobre samopoczucie seksualne i wiele innych rzeczy.

Więc sprecyzujmy to trochę bardziej szczegółowo. Jakie są niektóre elementy, które można znaleźć w Kompleksowym Programie Nauczania o Seksualności?

Tożsamość i orientacja płciowa

Płeć jest obecnie złożoną, gorącą kwestią społeczną i polityczną. W miarę rozwoju naszego społeczeństwa pojęcie i definicja płci są niemalże stale kwestionowane. W pełni ukształtowana edukacja w zakresie seksualności uwzględniałaby rolę norm płci w naszym społeczeństwie oraz ideę płci jako konstrukcji społecznej. Obejmuje to oczekiwania i wartości, które stawiamy sobie i sobie nawzajem w odniesieniu do postrzegania płci. 

Rozciąga się ona również na uprzedzenia płciowe i nierówność płci. Oczywiście, rodzic może wychowywać swoje dziecko tak, jak chce i może zaszczepić własne wartości w swoim potomstwie. Ale młodych ludzi należy przynajmniej nauczyć, co oznaczają terminy cisgender, agender, non-binary lub transgender, jeśli z jakiegoś innego powodu, aby utrwalić zasadę akceptacji i inkluzywności. 

Poza płcią, nauka o orientacji seksualnej i tożsamości powinna być także ogromnym składnikiem edukacji seksualnej. Młodzież LGBTQ+ jest jednym z najbardziej zastraszonych i wyalienowanych dzieci na świecie. Najczęściej doświadczają tej udręki, nie wiedząc nawet, co dzieje się w ich psychice. Widmo seksualnej tożsamości i atrakcyjności staje się coraz bardziej powszechne. W całej edukacji, różnorodność powinna być celebrowana poprzez pozytywność i uznanie. Tak jak chwalimy różnorodność rasy, religii i zdolności, tak i my powinniśmy chwalić różnorodność orientacji i tożsamości. 

Przyjemność

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, NIE oznacza to uczenia młodych ludzi jak doświadczać przyjemności seksualnych. Dodanie pojęcia przyjemności do edukacji seksualnej oznacza pozytywne zachęcanie młodych ludzi do szukania przyjemnych doświadczeń seksualnych. 

Bądźmy szczerzy, ciekawość seksualna rodzi się z biologicznej chęci szukania przyjemności. To nie jest tajemnica, którą powinniśmy trzymać z dala od nieświadomości. Jeśli jesteśmy prawdomówni o zdrowym zachowaniu seksualnym, będziemy pracować przeciwko negatywnym uczuciom wstydu i poczuciu winy wokół seksu. Seks jest naturalną częścią dorosłości, a młodzi ludzie nie powinni czuć się zastraszeni lub przestraszeni. Nie powinni też czuć się winni, że chcą czuć się dobrze, czy to przez masturbację czy aktywność seksualną z partnerem.

Antykoncepcja i bezpieczeństwo

Antykoncepcja i bezpieczeństwo

Bezpieczny seks może wydawać się oczywistym tematem do omówienia w seksie Ed. Ale spójrz na to: Właściwie, tylko 39 stanów nakazuje edukację w zakresie HIV. I tylko 22 państwa są zobowiązane do nauczania edukacji w zakresie HIV, która jest "medycznie dokładna". Oznacza to, że zgodnie z prawem nauczyciele mogą okłamywać uczniów na temat HIV.

Jeśli chodzi o antykoncepcję, tylko "20 stanów wymaga dostarczenia informacji o antykoncepcji", natomiast "39 stanów wymaga dostarczenia informacji o abstynencji". Oczywiście, jest to poprawa w stosunku do czasów, gdy abstynencja była jedyną metodą kontroli urodzeń, o której mówił każdy wychowawca. Prawda jest jednak taka, że w wielu częściach kraju nadal tak jest. 

Nadal istnieje 9 stanów, w których nie ma absolutnie żadnych wymogów dotyczących edukacji w zakresie seksu i HIV. W ramach tych 9 stanów, 5 z nich znajduje się w pierwszej dwunastce stanów o najwyższym wskaźniku urodzeń nastolatków. Rzeczywistość jest taka, że nastolatki będą uprawiać seks. To ich prawo do edukacji w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego uprawiania seksu. 

Często pomijanym elementem edukacji seksualnej jest szczegółowe rozumienie tego, jak zmienia się ludzkie ciało w okresie dojrzewania. Dojrzewanie jest dziwne, niekomfortowe i mylące! Jestem pewien, że każdy poziom zrozumienia byłby mile widziany przez twoją przeciętną nastolatkę o pryszczowatej twarzy, wąchającą pachy. 

Biologicznie dojrzewanie jest prekursorem dojrzałości reprodukcyjnej. Zmiany hormonalne i cielesne, przez które przechodzą nastolatki i pre-teensy, są bezpośrednio związane z ich doświadczeniem seksualnym. Zrozumienie funkcji wszystkich dziwnych rzeczy może pomóc młodym ludziom przejść przez to przejście z mniejszym wstydem i większą akceptacją. 

Zgoda i wykorzystywanie seksualne

Jeśli jest jedna rzecz, z której skorzystałabym najbardziej w klasie edukacji seksualnej, to byłaby to zgoda. Jest to niewiarygodnie istotne dla życia seksualnego i bezpieczeństwa seksualnego młodych ludzi. Jako młoda osoba badająca moją własną seksualność znalazłam się w tak wielu sytuacjach, w których moja zgoda była zagrożona lub niejasna. Winiłam się wtedy za to, że byłam nieostrożna, niedbała lub zdzirowata. Kiedy tak naprawdę, byłam po prostu niewykształcona.

Nie byłam sama. Większość z nas nie była uczona, jak ważna jest intencja i uczciwość, jeśli chodzi o seks. I zbyt wiele razy, rzeczy wymykały się spod kontroli. 

Każdego dnia młodzi ludzie padają ofiarą wykorzystywania seksualnego. Jednym z miejsc, gdzie jest to niezwykle widoczne, są kampusy college'owe, gdzie co piąta kobieta doświadcza napaści na tle seksualnym. Musimy koniecznie uczyć bezpieczeństwa seksualnego, aby zmniejszyć tę liczbę i promować zdrowe interakcje między partnerami seksualnymi. 

Zdrowe stosunki i romans

Ah, szczeniaczku kochanie. Uczenie się tworzenia naszych pierwszych dorosłych relacji zdarza się niektórym wcześnie. Gdyby temu rozwojowi towarzyszyła nauka o tym, jak tworzyć zdrowe relacje, wyobraź sobie, jak wielu traumatycznych doświadczeń można by uniknąć. 

Edukacja seksualna dotyczyłaby sposobów, w jaki seks, miłość i randki są ze sobą powiązane i niezależne od siebie. Radzenie sobie z emocjami, które pojawiają się wraz z pożądaniem seksualnym może potencjalnie ograniczyć złamanie serca, wściekłość, a może nawet uratować kilka młodych historii miłosnych od smutnych zakończeń. 

Niezależnie od tego, czy miłość ma miejsce, czy nie, nie należy ignorować emocjonalnego składnika seksu. Należy ją badać, badać i zwracać na nią uwagę w zachęcającym i pozytywnym otoczeniu. 

PO CO NAM TO?

Potrzebujemy wszechstronnej edukacji seksualnej, bo szczerze mówiąc, ona nie istnieje. Nie na wystarczająco dużą skalę, gdzie można by zmierzyć i obliczyć jej korzyści.

Nasze społeczeństwo postępuje. Wzrost jest nieunikniony. Nasze standardy edukacji seksualnej powinny odzwierciedlać postęp, który pokazujemy. Pomyślcie o tym, co dobrego może zrobić. Może kompleksowa edukacja seksualna pomogłaby trans-dzieciakowi przemyśleć jego samobójcze idee.  Może uratowałoby to młodą dziewczynę przed byciem ofiarą pornografii z zemsty. Może syn, córka lub osoba mogłaby nauczyć swoich rodziców czegoś, czego nigdy nie wiedzieli o akceptacji i tożsamości. Przecież wiedza to władza, prawda? 

 gadżety erotyczne na potencję

Gadżety erotyczne potrafią podnieść libido i potencję a wszystkie możliwe zabawki znajdziesz w naszym sklepie erotycznym.